Podróżowanie z mapą

We współczesnym świecie, gdzie praktycznie każde urządzenie z ekranem posiada dostęp do GPS i wyświetlanie map, klasyczne, papierowe mapy wydają się być reliktem przeszłości. Nic bardziej mylnego - doświadczeni podróżnicy nadal bardziej ufają wersji papierowej. Dlaczego?

Bez baterii na lata

Choć brzmi to jak truizm, wielu początkujących podróżników przekonuje się, jak trudne jest nawigowanie po terenie w sytuacji, w której w telefonie rozładowała się bateria, zgubił zasięg, czy roaming przestał działać na zagranicznym wyjeździe. Papierowa mapa redukuje większość tych problemów do zera.

Co więcej, jeśli nie zależy nam szczególnie na planach miast, z danych z papierowej mapy można korzystać przez lata. Szlaki np. w górach nie zmieniają się szczególnie co roku, dzięki czemu możesz zbudować kolekcję map i korzystać z nich regularnie.

Inny rodzaj informacji

Wiele osób, które próbowało podróżować w górach korzystając z map Google dowiaduje się, jak wiele informacji nie jest użytecznych. Papierowe mapy mają często informacje o oznaczonych szlakach czy o wysokości i nachyleniu terenu. To pomaga w planowaniu trasy pod kątem możliwości pieszego podróżnika.

Oczywiście, można znaleźć profesjonalne programy do tego celu, jednak często nie są one darmowe, a poza tym mają wszystkie wady map w telefonie.

Przyjazne ceny

A propos cen - papierowe mapy kosztują grosze, czasem nawet są rozdawane są za darmo. Można więc za niewielkie pieniądze skompletować mapy tych okolic, które chcemy odwiedzić. Również kupienie mapy na dworcu kolejowym nie jest jakimś problemem - połączenie dostępności i ceny sprawią, że nawet zapomnienie mapy z domu nie jest problemem.

Lista aktywności w mieście

Wielu osobom, zwłaszcza starszym, mapa kojarzy się z planem największego miasta i okolicą. Dzięki niej możesz też znaleźć restauracje, miejsca na nocleg, czy nawet okoliczne kasyna. To pozwoli na zaplanowanie nie tylko trasy wyjazdu, ale również wszelkich rozrywek po drodze. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o kasynach.

Przykładem niech będą okolice Las Vegas, gdzie bezpośrednio w hotelach znajdziesz mapę okolicy, w której zaznaczone są najbliższe kasyna i restauracje. To łączy wygodę korzystania z papierowej mapy z informacjami o tej, jakże ciekawej, formie rozrywki.

Gdzie papierowa mapa zawodzi?

Warto też zwrócić uwagę na minusy papierowych map. Po pierwsze, mają one nieco niższą dokładność niż mapy cyfrowe. To dość zrozumiałe, mapa w dużej skali pozwala na umieszczenie wielu szczegółów, jednak żeby objąć duży zakres przestrzeni, potrzeba mapy o dużych rozmiarach.

Większość map jest zatem kompromisem pomiędzy dokładnością a wielkością. Elektroniczne mapy rozwiązują ten problem - powiększenie może być zwiększane praktycznie w nieskończoność. Dodatkowo, wyznaczanie trasy pomiędzy dwoma punktami jest znacznie łatwiejsze gdy mapa jest w wersji elektronicznej.

Warto też podkreślić, że papierowa mapa wymaga nieco obycia i umiejętności czytania jej znaków, by korzystać z niej efektywnie. Mapa w wersji cyfrowej jest znacznie łatwiejsza w obsłudze i nie wymaga pomocy np. kompasu czy umiejętności orientowania map.

Podsumowanie

Papierowa mapa jest jedną z tych rzeczy, które warto mieć przygotowane na wyjazd, nawet jeśli na co dzień będziemy korzystać z nawigacji w telefonie. Pozwoli Ci ona poradzić sobie bez problemu w sytuacji awaryjnej i dotrzeć do wybranego miejsca. Obejrzyj jednak kupioną przez siebie mapę po zakupie, żeby mieć pewność, że będziesz wiedział jak z niej korzystać.

23 Jun 2020